Faaliyetlerimiz

 • Somuncu Baba Vakfı olarak Bursa ilimizde biri Orta Öğrenim öğrencilerinin gıda, barınma, burs ihtiyaçlarının da karşılandığı SBV Orta Öğrenim Öğrenci Yurdu'muz diğeri de Kestel'de bulunan ve geleceğin annesi yavrularımıza eğitim veren Kestel Kız Kur'an Kursu'muz bulunmaktadır.

  Vakfımız ayrıca yüksek öğrenim de bulunan öğrencilere burs olanakları sağlamakta ve fakir ailelerin üniversitelede okuyan çocuklarına gıda, yiyecek yardımı yapmaktadır.

 • Somuncu Baba Vakfı Bursa’nın muhtelif semtlerinde oturan ve vakıf personelince ihtiyaç sahibi oldukları yerinde tespit edilen 450 yi aşkın aileye, vakfın bu işe tahsis edilmiş aracıyla erzak dağıtımı yapılmaktadır. Kırkar günlük periyotlarla aileler evlerinde ziyaret edilerek hem hal ve hatırları sorulmakta hem de içerisinde muhtelif gıda ve temizlik maddelerinin bulunduğu yardım paketlerimiz kargaşa ve zahmet çekmeden ellerine teslim edilmektedir. Vakıf merkezinde kayıtları bulunan bu ailelerin her türlü ihtiyaçları ile ilgilenilmekte ve imkanlar nispetince yardımcı olunmaktadır.

  Vakıf görevlisi bazen yürek paralayan hikayeleri dinlenerek dert ortağı, bazen de kapısı çalınıp hatırı sorularak değer verilen aziz misafir oluyor garip insanlara... öteki dünya dediğimiz bir alem sanki yaşadıkları hayat. Derbederlik ve perişanlık yakalarına yapışan bir eş adeta. Kalabalıklar içinde adeta ıssız sahrada bikes kalan bu gariplere bir Somuncu Baba lokması, bir katre su oluyor bu hayır paketleri.

  Hani herkesin içinden geçer; şu bir tas çorbayı bir muhtaç aile ile paylaşsam diye... Ama nasıl ulaşacaksınız ? Yada onlar, onurları kırılmadan nasıl sizin kapınızı çalacaklar ve bir tas çorba isteyecekler şu kıran kırana mücadelenin yaşandığı dünyada? Şefkat erlerini o dünya ile veya garipleri şefkat erleri ile buluşturan bir şefkat ağı örmek lazımdı. İşte Somuncu Baba Vakfı, o şefkat ilmeği oluyor.

  Keşke Vakfımız etrafında kümelenen gönül dostları, ayda bir kez, altı ayda bir kez, hatta senede bir kez Somuncu Baba erzak aracının ulaştığı, yetkili yetkisiz herkes tarafından unutulmuş köşeleri görebilseydiler.

  O gözlerdeki ezikliği, ümidi, duayı, sevgiyi görebilseydiler.

  Bir garibe tebessümle bakmayı, bir yetime ayakkabısını giydirmeyi, onları sevindirmeyi , görebilseler... Öyle ki yardım aracını görünce bayram yerine dönen evleri... Onları ziyaret eden Allah'ı ziyaret eder, onları sevindiren Allah'ı sevindirir.

  Ailelerin Tespiti

  İhtiyaç sahibi aileler, mahalle muhtarlarından aldıkları Fakirlik İlmühaberi ile vakfımıza başvuruyorlar ve araştırma ekibimizce mahallede muhtar ve komşulardan edindikleri ön bilgiler ile aileyi ziyaret ederek gerekli bilgileri kaydediyorlar. Vakıf merkezinde yeniden değerlendirilen bu forumlar neticesinde hangi ailelerin nelere ihtiyacı olduğu tesbit ediliyor ve imkanlar nisbetince yardımcı olunuyor.
  Yardımlar : 1 – 40 günde bir erzak, temizlik ve giyim kuşam malzemesi 2- 3 ayda bir Kurban bayramında depolanan etlerden hazırlanmış et paketi 3- Yılda bir ton odun (Hayır sahipleri ile fakir aileler buluşturularak ) 4 – Hertürlü ev eşyası

  Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Kardeş ailem, burslu öğrencim, sünnet çocuğum, gelin kızım, damat oğlum gibi paket programlardan birine destek vererek bir ailenin gıda masraflarını karşılamak, bir öğrencinin eğitim masraflarını gidermek, bir çocuğu sünnet ettirmek, bir kızımızı evlendirmek gibi küçük katılımlar ile büyük bir hizmete destek olabilirsiniz. Yardım etmek istediğiniz aileler hakkında vakıftan rehberlik hizmeti alabilir, ilaç, elbise, ayakkabı, et, erzak ve kullanmadığınız eşyaları vakfa ulaştırarak bu hayır kervanına katılabilirsiniz.

  Her türlü sadaka, hayır ve yardımların vakfa ulaştırılmasıyla ve vakfın eşe - dosta anlatılması ile yardımcı olabilirsiniz.

 • Kurban bayramında halkımızın bağışladığı kurbanlar, usulüne uygun şekilde ehliyetli kasaplara kestirilerek etlerin bir kısmı anında fakirlere dağıtılmakta, bir kısmı da yıl içerisinde yine fakirlere dağıtmak ve öğrenci yurtlarında kullanılmak üzere depolanmaktadır.

  Ayrıca yıl boyunca gelen adak ve şükür kurbanları da usulüne uygun olarak kesilmekte, vakfımızda kayıtlı fakir ailelere sıra ile dağıtılmakta ve öğrenci yurtlarında değerlendirilmektedir.

 • Vakfımız bünyesinde bulunan yurtlarımızda yüzlerce öğrenci ve Kur'an talebelerine barınma ve burs imkanı, yüzlerce aileye ekmek, erzak gıda ve yakacak yardımı, kimsesiz muhtaç ve yoksullara ikram edilen yemekler ve Ramazan iftar hizmetlerimizin devamlılığını sağlayabilmek için Lokma Dağıtım Aracımız hizmetinizdedir. "Veren el alan elden üstündür." Hz. Muhammed (S.A.V.)

 • Yıl 1390 muhteşem Osmanlının kök salıp filizlenmeye başladığı dönemler… Vakfımıza adı verilen Somuncu Baba iki odalı evinin bir odasını ibadethane ve çilehane olarak düzenler ve diğer odasına da iki gözlü bir fırın yapar…Ya Hak zikriyle yoğurduğu hamurunu fırınında aşk ateşiyle pişirdikten sonra sokak,sokak dolaşıp”Müminlere somunlar,müminlere somunlar diye diye kapı kapı dağıtıyor..

  İşte bundan tam 600 yılı aşkın bir süre sonra bu Allah dostunun yakmış olduğu ateşi gönül dostlarımızın desteği ile vakfımız tekrar yakar. Osmangazi,Yıldırım,Nilüfer,Gürsu ve Kestel ilçeleri başta olmak üzere kendi aracımızla 60 ayrı noktada ayda yaklaşık 45 bin ekmek dağıtım hizmeti yapılmaktadır.Hedefimiz siz değerli gönül dostlarımızın desteği ile Bursamız da ekmek girmeyen ev kalmasın istiyoruz…

 • Vakfımız, tarihi şehrimiz Bursa’da müslüman kardeşlerimizin ibadetlerini temiz bir ortamda yapmalarını temin gayesi ile cami halılarını yıkamak üzere bir halı makinesi almış, periyodik olarak çevre camilerinin halılarını ücretsiz olarak yıkanmasını sağlamaktadır. Yılda ortalama 120 cami temizliği yapılmaktadır.